Co oferuje program FLEX? Studia w USA

 

Wymiany służą burzeniu murów niezrozumienia, kiedy ludzie się spotykają, mogą ze sobą porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami, idea człowieczeństwa się odradza. To się nazywa postęp – powiedział prezydent USA, Barack Obama. Możesz wziąć udział w programie FLEX, który umożliwi ci wyjazd na rok nauki do USA.

Czym jest program FLEX?

Program FLEX jest finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Dzięki jego uczestnikom Amerykanie dowiadują się więcej o kulturze i dziedzictwie narodowym innych krajów, a uczniowie poznają amerykański system szkolny.

Wielu stypendystów FLEX-a ukończyło prestiżowe uniwersytety w rodzinnych krajach i pracuje w międzynarodowych firmach, gdzie przydają się umiejętności nabyte w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Kto może wziąć udział w wymianie?

Wszyscy ci, którzy:

  • są uczniami 3 klasy gimnazjum, 1 klasy liceum/technikum (data urodzenia: 01.01.2000 – 31.12.2001),
  • mają dobre lub bardzo dobre wyniki w nauce,
  • znają język angielski w stopniu umożliwiającym wypełnienie aplikacji on-line,
  • spełniają wymogi określone dla osób ubiegających się o wizę typu J-1, posiadają obywatelstwo polskie oraz ważny paszport.

Uwaga: Do programu nie może aplikować uczeń, który przebywał w USA przez 3 miesiące w ciągu ostatnich 5 lat, jego rodzina aplikowała bądź aplikuje o wizę emigracyjną do USA lub już wyemigrowała do USA.

Kiedy i jak aplikować?

Rekrutacja do udziału w programie FLEX zaczyna się we wrześniu 2016 roku. Zainteresowane osoby wypełnią aplikację: https://ais.americancouncils.org/flex (informacje o dokonaniach, opinia nauczycieli, zobowiązanie do dostarczenia dokumentacji medycznej i zaświadczenia lekarza rodzinnego o braku przeciwskazań do udziału w wymianie). Znajomość języka angielskiego nie jest najważniejszym elementem oceny kandydata.

  • Wyboru półfinalistów dokonuje zespół ekspertów po przeanalizowaniu wniosków.
  • Półfinaliści otrzymają aplikację do wypełnienia, wezmą udział w teście językowym, napiszą eseje. Przedstawiciel American Councils przeprowadzi z nimi krótką rozmowę.
  • Uwaga: aplikację wypełnia się jeden raz.

 

 

Co FLEX finansuje?

Program FLEX pokrywa wydatki na podróż do USA i powrót, małe miesięczne stypendium na wydatki osobiste, zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA, program szkolny w amerykańskiej szkole średniej, szkolenie przedwyjazdowe w Polsce, udział w wydarzeniach w miejscu zamieszkania w USA, ubezpieczenie medyczne (oprócz chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z biurem American Councils w Polsce (mejl: poland@americancouncils.eu, tel.:+48-530-097-051), zajrzyj na strony www: discoverflex.org, Facebook i pinterest: flex program.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *