Przed nami Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych!

Już po raz 18. uczniowie i uczennice z całej Polski zagoszczą w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie i pokażą efekty projektów edukacyjnych realizowanych z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych (OPPM) odbędzie się we wtorek, 13 czerwca, w godz. 9.45 – 10.00 i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą zobaczyć, jak młodzi ludzie potrafią zmieniać swoje najbliższe otoczenie. 

 

Ciekawość mają we krwi

Jak zorganizować Klub Dobrej Rozmowy? Jak ciekawie opowiedzieć historię miejsca, w którym się mieszka? Jak wspólnie podejmować decyzje w szkole? Jak wygląda życie w zakładzie karnym? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą uczniowie i uczennice z ponad 60 szkół w całej Polsce, którzy przyjadą specjalnie na OPPM. OPPM to święto Centrum Edukacji Obywatelskiej i uczestników oraz uczestniczek programów edukacyjnych, którzy przez cały rok angażowali się w projekty globalne, obywatelskie, kulturalne, historyczne, ekologiczne i w ten sposób zmieniali na lepsze swoje szkoły i najbliższe otoczenie. – Młodzi ludzie w sposób naturalny interesują się tym, co ich otacza.  Jeśli pozwoli się im rozwiązywać rzeczywiste problemy, które są dla nich zarówno ciekawe, jak i ważne,  to da się im świetną lekcję obywatelskości w praktyce – mówi dr Jacek Strzemieczny, prezes CEO.

Głowy pełne pomysłów

W godzinach 10:15 – 14:00 będzie można zwiedzać stoiska targowe przygotowane przez uczniów i uczennice, na których zaprezentują rezultaty swoich działań. I tak Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Białobrzegach pokaże, jaki wpływ na decyzje podejmowane przez władze gminy mają młodzi obywatele. Natomiast Gimnazjum nr 6 w Jaworznie przybliży, jak ze zwykłego zeszytu uczniowskiego stworzyć towarzysza świadomego uczenia się. Z kolei Technikum nr 19 w Łodzi podejmie się wyjaśnienia, jak rozmawiać o uchodźcach i wzajemnie się słuchać. W świat kinematografii zaprosi m.in. Miejski Zespół nr 2 im. H. Wagnera w Będzinie, który udowodni, że wspólna realizacja filmu edukacyjnego można uatrakcyjnić naukę. – Aby naprawdę poznać, jak nieprawdopodobne rzeczy robią uczniowie, najlepiej przyjść do Zamku Królewskiego i osobiście porozmawiać z młodzieżą. Jestem przekonany, że każdy wyjdzie z głową pełną pomysłów, jak można uatrakcyjnić i zwiększyć skuteczność nauczania w szkole – mówi Michał Tragarz, koordynator OPPM.

Specjalny punkt informacyjny przygotuje również Rzecznik Finansowy, który jest jednym ze sponsorów wydarzenia. Rzecznik to instytucja, która przygotowała raport na temat ubezpieczeń szkolnych i wyjaśni, na co w praktyce zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczyciela NNW oraz jakie są zasady odpowiedzialności dyrekcji i nauczycieli za wypadki.Raport dostępny jest tutaj.

Jak budować partnerstwo w szkole podstawowej?

Równolegle do OPPP, na Sali Wielkiej w Zamku Królewskim odbędzie się bezpłatna konferencja dla dyrektorów szkół „Współpraca i partnerstwo pomiędzy nauczycielem a uczniem w nowej szkole podstawowej”. – Szkoły, które z nami współpracują, zachęcamy do budowania partnerstwa na różnych poziomach. To jest właśnie klucz do efektywnej pracy placówki i skuteczniejszego uczenia się uczniów i nauczania – mówi Marta Dobrzyńska, dyrektorka programu Szkoła Ucząca Się (realizowanego wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności), który merytorycznie odpowiada za konferencję. W trakcie czerwcowej konferencji eksperci CEO, m.in. Danuta Sterna i dr Jacek Strzemieczny, a przede wszystkim nauczyciele, uczniowie i rodzice pokażą uczestnikom sprawdzone sposoby na budowanie dobrej relacji sprzyjającej uczeniu się i nauczaniu.

 

Więcej informacji: www.oppm.ceo.org.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *