Najpiękniejsze słowa polskie: rzęsiście, ancymonek i prażynka
Rzęsiście, ancymonek i prażynka, czyli Mów do mnie pięknie.
Czy wiesz, że 21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego? Z tej okazji Biblioteka Śląska zaprosiła do wspólnej zabawy językowej – Mów do mnie pięknie… Uczestnicy mieli za zadanie zaproponować słowa i zwroty językowe, które uważają za piękne, a na drugiej szali położyć słowa, których uroda językowa jest kontrowersyjna.
Do najciekawszych propozycji – zdaniem Biblioteki Śląskiej – należą:
Piękne słowa
- miejsce – rzęsiście – propozycja Mateusza Dominika
Komentarz Autora: „Nominację uzasadniam skojarzeniem z wachlarzem rzęs, delikatnością, zwiewnością, choć przechadzanie się w rzęsistym deszczu obarczone jest sporym ryzykiem, zwłaszcza dla kobiecych rzęs, bowiem chadzanie w deszczu może prowadzić do metamorfozy idealnego makijażu w przysłowiową «pandę», a tego kobiety bardzo nie lubią. Wiem to z obserwacji”.
- miejsce – ancymonek – propozycja Macieja Sawczuka
- miejsce – prażynka – propozycja Barbary Pidanty
Niepiękne słowa
- miejsce – szpanować – propozycja Mateusza Dominika
Komentarz Autora: „Tego na pewno bym nie chciał robić, być ekstrawaganckim jak najbardziej, ale szpanowaniu stanowczo mówię nie. Nadto słowo to wiąże się z dużym ryzykiem poniesienia obrażeń, bo kiedy tak będziemy szpanować, możemy pęknąć z dumy”.
- miejsce – flaki – propozycja Macieja Sawczuka
- miejsce – flegma – propozycja Barbary Pidanty
Wyróżnienie
– za wyjątkowe zaangażowanie – (Biblioteka ZSH w Katowicach)
– razemka/razemek – za słowotwórczość – (Paweł Słoń)
Komentarz Autora: „Język polski nie nadążył za zmianami obyczajowymi – brakuje nam ładnego słowa na partnera, z którym pozostajemy w związku romantycznym, lecz niesformalizowanym. Konkubenci muszą mieszkać razem i najczęściej pojawiają się w kronikach kryminalnych, partnerzy są biznesowi, chłopaka mamy w gimnazjum, narzeczeni to już prawie małżeństwo. Kiedyś się z kimś chodziło, teraz się z kimś jest. Więc jak już jesteśmy z kimś, to kto to właściwie dla nas jest? Wychodząc naprzeciw temu oczekiwaniu, utworzono rzeczownik od wyrażenia «być razem»”.
– fidrygałki – (Anna Grobarczyk)
* * *
Obie grupy językowe znajdą się w Wirtualnym leksykonie pięknych (i niepięknych) słów, który wkrótce ukaże się na stroniewww.bs.katowice.pl. Dzięki współpracy z Instytutem Monitorowania Mediów wyniki zabawy językowej posłużą do stworzenia specjalnego raportu, który podsumuje naszą akcję.
Źródło: www.bs.katowice.pl/pl/mow_pieknie
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!