Najpiękniejsze słowa polskie: rzęsiście, ancymonek i prażynka

 

Rzęsiście, ancymonek i prażynka, czyli Mów do mnie pięknie.

Czy wiesz, że 21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego? Z tej okazji Biblioteka Śląska zaprosiła do wspólnej zabawy językowej – Mów do mnie pięknie… Uczestnicy mieli za zadanie zaproponować słowa i zwroty językowe, które uważają za piękne, a na drugiej szali położyć słowa, których uroda językowa jest kontrowersyjna.

Do najciekawszych propozycji – zdaniem Biblioteki Śląskiej – należą:

Piękne słowa

  1. miejsce – rzęsiście – propozycja Mateusza Dominika

Komentarz Autora: „Nominację uzasadniam skojarzeniem z wachlarzem rzęs, delikatnością, zwiewnością, choć przechadzanie się w rzęsistym deszczu obarczone jest sporym ryzykiem, zwłaszcza dla kobiecych rzęs, bowiem chadzanie w deszczu może prowadzić do metamorfozy idealnego makijażu w przysłowiową «pandę», a tego kobiety bardzo nie lubią. Wiem to z obserwacji”.

  1. miejsce – ancymonek – propozycja Macieja Sawczuka
  2. miejsce – prażynka – propozycja Barbary Pidanty

Niepiękne słowa

  1. miejsce – szpanować – propozycja Mateusza Dominika

Komentarz Autora: „Tego na pewno bym nie chciał robić, być ekstrawaganckim jak najbardziej, ale szpanowaniu stanowczo mówię nie. Nadto słowo to wiąże się z dużym ryzykiem poniesienia obrażeń, bo kiedy tak będziemy szpanować, możemy pęknąć z dumy”.

  1. miejsce – flaki – propozycja Macieja Sawczuka
  2. miejsce – flegma – propozycja Barbary Pidanty

Wyróżnienie

– za wyjątkowe zaangażowanie – (Biblioteka ZSH w Katowicach)

– razemka/razemek – za słowotwórczość – (Paweł Słoń)

Komentarz Autora: „Język polski nie nadążył za zmianami obyczajowymi – brakuje nam ładnego słowa na partnera, z którym pozostajemy w związku romantycznym, lecz niesformalizowanym. Konkubenci muszą mieszkać razem i najczęściej pojawiają się w kronikach kryminalnych, partnerzy są biznesowi, chłopaka mamy w gimnazjum, narzeczeni to już prawie małżeństwo. Kiedyś się z kimś chodziło, teraz się z kimś jest. Więc jak już jesteśmy z kimś, to kto to właściwie dla nas jest? Wychodząc naprzeciw temu oczekiwaniu, utworzono rzeczownik od wyrażenia «być razem»”.

– fidrygałki – (Anna Grobarczyk)

* * *

Obie grupy językowe znajdą się w Wirtualnym leksykonie pięknych (i niepięknych) słów, który wkrótce ukaże się na stroniewww.bs.katowice.pl. Dzięki współpracy z Instytutem Monitorowania Mediów wyniki zabawy językowej posłużą do stworzenia specjalnego raportu, który podsumuje naszą akcję.

Źródło: www.bs.katowice.pl/pl/mow_pieknie

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *