Mediacja sztuki – nowy kierunek w Akademii Sztuk Pięknych
Mediacja sztuki to nowy kierunek w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, który stanowi połączenie praktyki i teorii sztuki.
Mediacja to dialog rozumiany jako połączenie specjalności krytyka i kuratora. Jak zapewniają władze ASP, tu nauczysz się dialogu między sztuką a publicznością, artystą a odbiorcami, krytykiem i kuratorem a wymogami rynku.
Kierunek studiów powstał jako reakcja na nowe zjawiska sztuki, wpływ sieci, najnowszych technologii i zmieniającą się rzeczywistość rynkową.
Kształci w dwóch obszarach:
- studenci zdobywają umiejętności warsztatowe w profesjonalnych pracowniach malarskich i rzeźbiarskich,
- pogłębiają wiedzę z zakresu teorii i historii sztuki, krytyki artystycznej, kuratorstwa, współczesnej kultury, mediów i trendów związanych z zasadami funkcjonowania rynku sztuki.
Dzięki nowatorskiemu programowi nauczania mają zajęcia z wybitnymi artystami, krytykami, kuratorami i animatorami kultury. W trakcie studiów odbywają trzytygodniową praktykę w ośrodkach związanych ze sztuką, mediami oraz interdyscyplinarne plenery.
Absolwent kierunku zdobywa wiedzę oraz praktykę z zakresu pracy artysty plastyka, potrafi poruszać się swobodnie w wybranych dziedzinach sztuk wizualnych, a przede wszystkim wie, jak zorganizować sobie miejsce pracy i rynek odbiorców. Umie pisać teksty krytyczne o sztuce, zorganizować miejsce wystawiennicze i galerię, zaprojektować długofalowe działanie animacyjne i warsztatowe, napisać projekt i go sfinansować.
Mediacja sztuki – jak wygląda egzamin wstępny?
I etap
- Praktyczny sprawdzian uzdolnień plastycznych.
- Kandydaci zdają egzamin praktyczny z następujących przedmiotów:
- Rysunek
- Malarstwo/Rzeźba
II etap
Zadanie specjalistyczne: ma na celu sprawdzenie umiejętności kreatywnego przełożenia abstrakcyjnego tematu na adekwatną formę wizualną.
- Przegląd prac domowych (teczka) i omówienie zadania specjalistycznego.
- Przegląd prac z zakresu sztuk wizualnych ( w zależności od zainteresowań kandydata – malarstwo, rzeźba, fotografia, film, performance, multimedia ). Kandydat zgłasza się z własnoręcznie wykonanymi pracami, bądź dokumentacją własnych działań. Prezentowane prace powinny świadczyć o potencjale autora.
- Podczas rozmowy kandydat omawia zadanie specjalistyczne i uzasadnia wybór kierunku.
Źródło: ASP we Wrocławiu
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!