Marzysz o studiach w USA? Sprawdź, co zrobić, by marzenia się spełniły:)

 

Od 9 lat Cogito World Education pomaga studentom z 50 krajów w aplikowaniu do amerykańskich szkół średnich i na studia, a także w pozyskaniu stypendiów. Założycielka tej firmy edukacyjnej, Sylvia Rozwadowska-Shah, opowiada, jak wybrać odpowiednią szkołę i uzyskać stypendium.

 

Dlaczego studenci decydują się na rozłąkę z rodziną, przyjaciółmi i gotowi są ponieść koszta wiążące się ze studiami w Stanach Zjednoczonych?

Powodów studiowania w Stanach jest wiele. Jeśli spojrzymy na realia Polski, większość firm oferujących atrakcyjne warunki pracy, pensje oraz szansę na międzynarodową karierę, stanowią firmy amerykańskie. W Warszawie, Krakowie i wielu innych miastach mają swoje biura światowe giganty, jak Google, Facebook, Oracle, Microsoft…

Osoby, które studiowały na uczelni amerykańskiej mają większe szanse nie tylko na zatrudnienie w tych firmach, ale na kierownicze stanowiska. Dzięki specjalnym targom pracy na uczelniach w USA, polscy absolwenci mogą wrócić do kraju niemal z zapewnioną pracą.

Warto pamiętać, że każdy student zagraniczny po ukończeniu nauki otrzymuje automatycznie pozwolenie na pracę w Stanach, w ramach programu OPT (Optional Practical Training) na 12–24 miesiące z możliwością przedłużenia.

Ponad 50% amerykańskich „unikornów” (start upów osiągających wartość miliarda dolarów) ma wśród założycieli studentów międzynarodowych, co jest efektem m.in. łatwości uzyskania wizy E-2. Dla przykładu, aż 4 spośród 6 założycieli Pay Pal, to imigranci, w tym jeden Polak. Peter Thiel zaczął studia w Kanadzie, po czym przeniósł się do USA ze względu na niezwykle korzystne warunki, jakie napotykają tam ludzie chcący założyć własną firmę.

 

W Polsce często panuje przekonanie, że amerykański system nauczania stoi na niższym poziomie od np. brytyjskiego. Czy to prawda?

To jest nonsens. Nie ma na świecie większego lidera w nowych technologiach i innowacjach niż Stany Zjednoczone. I jest to w dużej mierze zasługą tutejszego szkolnictwa. Zasadnicza różnica jest taka, że w Stanach nauka jest bardziej praktyczna, oparta na rozwiązywaniu problemów, w Europie na zapamiętywaniu i utrwalaniu wiedzy. Jeśli zapytamy amerykańskiego studenta, czy zna stolicę Albanii, to zapewne będzie musiał wyszukać tę informację w Google, ale to właśnie amerykańscy studenci stworzyli Googla.

W Stanach nie ma bariery w relacjach uczeń–nauczyciel. Do profesorów mówi się po imieniu, a nauczyciele w szkołach średnich często mieszkają z rodzinami w kampusie. W szkołach średnich pracowici uczniowie mogą zapisać się do klas AP (Advance Placement) prowadzonych na poziomie akademickim. Gwarantuje to dodatkowe punkty w późniejszych staraniach o przyjęcie na studia.

Mam doświadczenie ze studiów w Polsce, jak i w Stanach. Mogę powiedzieć, że studiowanie na amerykańskiej uczelni to była przygoda, która zmieniła nie tylko moje życie, ale i osobowość, wzmocniła moją wiarę we własne możliwości.

Czy studia i szkoły średnie w Stanach są drogie?

Nauka w Stanach jest płatna, nawet w szkołach publicznych. Jednak uczelnie amerykańskie i szkoły średnie oferują studentom międzynarodowym ogromną pulę programów stypendialnych, rozdzielanych w zależności od dochodów lub wyników w nauce. Szkoły przyznają też stypendia za osiągnięcia w różnych dziedzinach np. za wygrane konkursy artystyczne czy sportowe.

Niektóre uczelnie z najwyższej półki, np. Harvard, MIT mają specjalną zasadę zwaną „need blind”, co oznacza, że jeżeli student zostanie przyjęty, a nie stać go na pokrycie czesnego, szkoła przyznaje mu pełne stypendium. Oczywiście przyjęcie na Harvard, gdzie dostaje się około 5% aplikujących, jest bardzo trudne. W Stanach jest prawie 4000 uczelni i na wiele z nich łatwo się dostać, a także uzyskać częściowe stypendium. Przeciętny koszt rocznego pobytu, razem z kosztami utrzymania i po uzyskaniu częściowego stypendium, to około 15,000-20,000 USD rocznie. Przy tym studenci zagraniczni mogą pracować 20 godzin tygodniowo, co nawet przy minimalnej stawce na godzinę daje im około 6000 – 8000 USD rocznego dochodu. Nasza firma specjalizuje się właśnie w częściowych stypendiach dla studentów międzynarodowych, starających się o przyjęcie zarówno do szkół średnich, jak i na studia. Nie możemy jeszcze zaoferować pełnych stypendiów, ale 90% studentów otrzymuje od nas od 50 do 75% pomocy stypendialnej.

Jaki trzeba wykonać krok, gdy staramy się o wyjazd?

Skontaktować się z nami i zacząć myśleć nad wyborem właściwej szkoły. To jest ważne. Wielu studentów i ich rodziców nie do końca rozumie amerykański system szkolnictwa. Często wybierają szkołę średnią w maleńkiej miejscowości, i nie są nieświadomi, że ta instytucja nie oferuje klas na poziomie AP. Szkoły średnie w Stanach są bardzo zróżnicowane i nie podlegają scentralizowanemu systemowi kontroli. Niektóre mają silny profil religijny, to znaczy zamiast nauki języka oferują naukę Biblii, inne np. międzynarodowe szkoły nie mają prawie amerykańskich uczniów i to zaniża ich poziom. Ale są też takie miejsca, gdzie nauka odbywa się na poziomie niemalże uniwersyteckim. Nasza firma pracuje wyłącznie ze szkołami o bardzo wysokich standardach. Jeśli ktoś jest zainteresowany nauką w takich szkołach, powinien do nas napisać na adres: info@cogitoworldeducation.org

 

 

Czy wiesz, że 🙂

  • W szkołach można zapisać się do klas AP (Advance Placement) prowadzonych na poziomie akademickim. To gwarantuje dodatkowe punkty, gdy startujemy na studia.
  •  Szkoły w USA nie podlegają scentralizowanemu systemowi kontroli. Niektóre mają silny profil religijny, zamiast nauki języka oferują naukę Biblii, inne np. międzynarodowe, nie mają prawie amerykańskich uczniów, co zaniża poziom. My pracujemy ze szkołami o bardzo wysokich standardach.
5.00 avg. rating (93% score) - 1 vote
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *