zabawki

Od 1 października rusza „Legia Akademicka” dla studentów

Od 1 października rusza „Legia Akademicka” dla studentów. To bezpłatne, dobrowolne szkolenia wojskowe przygotowane przez resorty: nauki i obrony. W „Legii Akademickiej” będzie mogło wziąć udział 10 tys. osób – tyle miejsc przygotowały oba resorty na szkolenie szeregowych i podoficerów rezerwy.

Pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów „Legia Akademicka” będzie składać się z dwóch modułów: teoretycznego i poligonowego. Pierwszy będzie odbywać się w murach uczelni wyższych, a drugi, poligonowy – w jednostkach, ośrodkach i centrach wojskowych. Koszt szkolenia w nadchodzącym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część – MON.

Co w programie szkolenia?

W ramach programu każdy student i studentka, niezależnie roku i kierunku studiów, będzie mógł przejść 30-godzinne szkolenie teoretyczne (w czasie trwania roku akademickiego, w murach uczelni). Z kolei w czasie wakacji odbędą się 22-godzinne szkolenie poligonowe. Absolwenci kursu będą mogli złożyć przysięgę i zostać szeregowymi rezerwy. Organizatorami części pierwszej będą uczelnie i resort nauki, szkolenia poligonowe pozostaną w kompetencjach MON.

Dlaczego „Legia”?

– Przed polskimi siłami zbrojnymi stoi bardzo poważne zadanie odbudowy rezerw osobowych. Od czasu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej każdego roku dramatycznie spadała liczba osób, które były szkolone jako rezerwiści, które przechodziły szkolenie wojskowe, a następnie trafiały do rezerwy – mówił w czasie uroczystego sygnowania porozumienia Michał Dworczyk.

Uczelnie będą do tego programu przystępować na zasadzie dobrowolności.

Porozumienie zakłada również stworzenie kursu dla podoficerów i oficerów. Kursy oficerskie ruszą w 2018 r.

Szymon Zdziebłowski

 (PAP)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *