Ruszył konkurs „Europa z naszej ulicy”!

Czy wiesz w jaki sposób losy Twojej okolicy łączą się z Europą, z jej kuchnią, historią, wartościami? Czy odnajdujesz w swojej okolicy jej architektoniczne czy gospodarcze wpływy? Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży oraz Fundacja Liberalna Edukacja zapraszają młodzież do poszukania europejskich śladów w najbliższej okolicy. Środki wyrazu są dowolne, a nagrodą jest trzydniowy wyjazd do Brukseli. 

 

Od 2004 należymy do Unii Europejskiej, w 2008 przestaliśmy przekraczać granice, podróżujemy, pracujemy, studiujemy w różnych krajach stając się jej nieodłączną częścią. Ale przecież nasze losy przeplatały się od zawsze. Czy znamy te połączenia? Czy będąc na spacerze w Łazienkach od razu kojarzymy je z wybitnym włoskim architektem Merilnim? Czy słysząc nazwę Olendry Małe mamy świadomość, że ma to związek z mieszkającymi na danym terenie Holendrami?

 

– Chcemy, aby młodzi ludzie zadali sobie pytania o to, w jaki sposób losy ich okolicy splatały się z losami Europy, aby poszukali jej śladów w swoim otoczeniu, w architekturze, gospodarce, kulturze, może przyrodzie? Nie chcemy nic sugerować. Wierzymy, że przy uważnym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość każdy może znaleźć więcej powiązań z Europą niż mu się wydaje – Podkreśla Maria Holzer – Dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, organizatora konkursu.

 

Reportaż, wystawa a może projekt edukacyjny?

 

Forma w jaką młodzież może ubrać swoje spostrzeżenia i doświadczenia jest dowolna. Opowieść o Europie z naszej ulicy ma mieć charakter projektu społecznego lub edukacyjnego. Może to być reportaż, słuchowisko, makieta, film, cykl artykułów prasowych lub inna dowolna forma – np. wywiady lub badania. Ważne, aby pokazywały one elementy wspólnej europejskiej przeszłości, wspólnych tradycji, czy wartości.  

 

Konkurs będzie przeprowadzany w dwóch etapach – pierwszy to zgłoszenie pomysłu, do drugiego zaproszeni zostaną autorzy najwyżej ocenionych przez jury propozycji. Pomysły można zgłaszać
do  22 listopada 2017 r. wraz z krótkim uzasadnieniem i opisem wybranych środków wyrazu.

 

W drugim etapie koszty realizacji projektu zostaną pokryte przez organizatora.

 

Wyłącznie praca zespołowa

 

Do konkursu zaproszona jest młodzież w wieku od 16 do 19 lat. Zgłosić mogą się grupy od 4 do 6 osób, a jednym z kryteriów oceny będzie umiejętność wspólnej pracy. Organizator zastrzega, że indywidualne zgłoszenia nie będą rozpatrywane.

 

Nagrodą dla zwycięskiego zespołu będzie wizyta w Brukseli, poznanie instytucji europejskich oraz spotkanie z przedstawicielami parlamentu europejskiego.

 

Więcej informacji o konkursie można naleźć na stronie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w zakładce Programy/Europa z naszej ulicy i pod tym linkiem:

http://bit.ly/Konkurs_Europa_z_naszej_ulicy

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *