Sukces studentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego

Członkowie Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego znaleźli się w finale konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej Orbit Your Thesis!

Studenci kierunku lekarskiego: Jakub Szczepański Jakub Goławski z IV roku i Karol Marciniak – student I roku – należą do międzyuczelnianego zespołu „Plan.A”. Wraz ze studentami  z Politechniki Gdańskiej, Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali propozycję eksperymentu, który chcą przeprowadzić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperyment związany jest z oddziaływaniem zerowej grawitacji na komórki organizmu człowieka. To szczególnie istotne zagadnienie związane z przebywaniem organizmu w przestrzeni kosmicznej oraz jedno ze najbardziej wymagających w przypadku podróży na Marsa. Część medyczną projektu koordynują studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Projekt zyskał akceptację Europejskiej Agencji Kosmicznej i zespół Planu.A został zaproszony do siedziby Agencji (Ośrodek ESA ESTEC znajduje się w Noordwijk w Holandii), by szerzej przedstawić pomysł. Zespół Plan.A przechodząc w tym konkursie do finału został jednym z 7 najlepszych zespołów w Europie!

 

Studenckie Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej 

powstało w 2016 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Członkowie KNMK prowadzą innowacyjne badania na europejską skalę. W ubiegłym roku studencki projekt ANTARES znalazł się w finale prestiżowego konkursu Rexus/Bexus, który  organizowała Europejska Agencja Kosmiczna. Poza tym KN Medycyny Kosmicznej prowadzi projekt badawczy PROCJON, a także finalizuje przygotowania do własnej misji stratosferycznej z wykorzystaniem specjalnej gondoli opracowanej przez studentów z Politechniki Gdańskiej. W 2017 r. członkowie koła zorganizowali pierwszą konferencję studencką na kierunku lekarskim na UZ, a w latach 2018 i 2019 byli autorami Space Medicine EXPO.

Teraz studenci wraz ze swoimi partnerami naukowymi z Wrocławia i Gdańska przygotowują się do prezentacji przed ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej! Trzymamy za nich kciuki!

Zdjęcie (od lewej): Jakub Goławski – sekretarz KNMK, Jakub Szczepański – przewodniczący KNMK

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *