Świętujemy jubileusz 30-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Muzyka, taniec, kino i ponad 180 młodych artystów – tak wyglądała Gala Talentów STO, która 23 kwietnia br. odbyła się na gościnnej scenie Studio Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W trakcie jednego wieczoru zobaczyliśmy trzydzieści barwnych prezentacji scenicznych niejednokrotnie będących połączeniem różnych form sztuki. Widowisko rozpoczęło dwudniową jubileuszową akcję INTEGRACJA STO, której kulminacyjnym punktem będzie odsłonięcie eksponatu „Idealna symetria” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

Rok szkolny 2017/2018 jest rokiem Jubileuszu 30-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego, organizacji obywatelskiej, która przez trzy dekady nieprzerwanie pracuje na rzecz rozwoju edukacji niepublicznej w naszym kraju. Obchodom Jubileuszu towarzyszy hasło „30 lat STO – transformacja/integracja/rozwój”, stanowiące esencję działalności stowarzyszenia. Obecnie STO prowadzi ponad 150 szkół w całej Polsce dostosowując ofertę edukacyjną do realiów płynnie zmieniającej się rzeczywistości. Szkoły STO są bowiem nowoczesne i otwarte na świat, promują postawy prospołeczne oraz wspierają indywidualne pasje swoich uczniów.

 

Społeczne Towarzystwo Oświatowe

postanowiło uczcić 30-lecie wykorzystując twórczy potencjał drzemiący w młodzieży pochodzącej z różnych miast i środowisk. Zaplanowało Galę Talentów STO stanowiącą święto artystycznej różnorodności. Tancerze, muzycy, wokaliści, recytatorzy i młodzi filmowcy zaprezentują swoje umiejętności przed ogólnopolską publicznością. W programie koncertu znajdują się dwie autorskie animacje filmowe, szereg popisów wokalnych, układy taneczne w najróżniejszych stylach – od tańców ludowych, przez różne formy baletu aż po modern jazz. Wokaliści przygotowali nie tylko nowe aranżacje znanych utworów z repertuaru polskich i zagranicznych gwiazd, ale również autorskie propozycje. Wśród uczestników wydarzenia zobaczymy dzieci wielokrotnie nagradzane podczas ogólnopolskich i światowych turniejów oraz konkursów, jak i te stawiające swoje pierwsze kroki na profesjonalnej scenie.

 

W duchu wzajemnej zabawy i postanowiliśmy stworzyć występującym przestrzeń dla zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców drzemiących w nich pasji. Spośród ponad 100 zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 30 najciekawszych propozycji. Nasi artyści to zarówno uczniowie szkół podstawowych,  jak i licealiści. Nie zamykaliśmy się na żadną formę artystycznego wyrazu. Chcemy sprawić, by każdy z talentów mógł zaprezentować się w pełnej krasie – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

 

Widowisko rozpocznie się w poniedziałek 23 kwietnia br. o godz. 18.30 na gościnnej scenie Studio Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

 

Gala Talentów STO to jednak nie jedyna atrakcja, która czeka na członków i sympatyków Stowarzyszenia. Dzień później, we wtorek, 24 kwietnia br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaplanowano odsłonięcie eksponatu „Idealna symetria”.

 

Myśląc o jubileuszu chcieliśmy zostawić symboliczny ślad naszej działalności, w przestrzeni dedykowanej nauce. Zamiast pomników i tablic pamiątkowych postawiliśmy na współpracę z miejscem, które inspiruje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Eksponat będzie służył zwiedzającym pozwalając na zrozumienie jednego ze zjawisk fizycznych.  

 

Premierowe uruchomienie instalacji zaplanowano na godz. 13.00, a eksponat mieścić się będzie na pierwszym piętrze CNK.

 

O STO

STO istnieje od 1987 roku, najstarsze szkoły działają od roku 1989. Nasze placówki na początku szturmem zdobyły sympatię uczniów i uznanie rodziców, dziś – zachowując sympatię i uznanie – przyciągają także swoją renomą i tradycją. Obecnie STO prowadzi ponad 150 szkół, w których uczy się ok. 15 tys. uczniów.

Koncepcja STO polega na harmonijnym połączeniu edukacji i wychowania. Ten jasny cel wymaga spełnienia wielu warunków, wśród których podstawowe znaczenie ma współpraca rodziców i nauczycieli oparta na wzajemnym zaufaniu. Nauczyciele, uczniowie, rodzice razem kształtują szkołę, akceptując podstawowe zasady i reguły, takie jak uczciwość, rzetelność, wzajemny szacunek, empatia; są to zasady na tyle ogólne, że ani wyznawana religia, ani ulubiona opcja polityczna nie wchodzą z nimi w konflikt, i na tyle konkretne, że mogą być podstawą tworzenia prawdziwej wspólnoty obywatelskiej.

Każda szkoła STO jest:

  • profesjonalna (pod względem przygotowania nauczycieli i sposobu zarządzania);
  • przyjazna (buduje pozytywny stosunek do uczenia się);
  • kreatywna (promuje nowatorskie postawy zarówno nauczycieli, jak uczniów);
  • nastawiona na podmiotowe traktowanie ucznia (bo każdy ma inny potencjał osobowości).
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *