Czasem jedno spotkanie, jedna rozmowa zmienia nasze spojrzenie na to, czym tak naprawdę jest sprawność i przekonuje, że to od nas samych zależy, czy będziemy wspierać swoją pasją tych, którzy chcą pokonywać własne bariery! Kinga Pałka zaraża optymizmem, energią, więc za nią poszli i inni…

 

Kinga Pałka, niesamowita dziewczyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, od kilku lat wspina się po ściankach wspinaczkowych i skałkach. Bierze udział w zawodach, odnosi sukcesy. Mogłaby więc skupić się na sporcie, na treningach, dzięki którym będzie zdobywać kolejne medale. Ale ona jest inna, ma duszę nie tylko sportowca, ale i społecznika. No i potrafi dzielić się swoją pasją. – Nie jestem w tym wcale sama – podkreśla, gdy zaczynamy rozmowę. – Mam to szczęście, że pasję wspinaczkową podzielają ze mną też świetni młodzi ludzie z mojego miasta Tarnowa oraz z Bytomia. Bez nich nie udałoby się zorganizować charytatywnych zawodów wspinaczkowych.

Dziewięciu wspaniałych

– Wspinamy się z przyjaciółmi od lat. Interesujemy się tym, co dzieje się w świecie wspinaczkowym, dlatego znaliśmy krakowską fundację Sprawne Wspinanie, która pomaga osobom niepełnosprawnym. Nie ukrywam, że to właśnie ta misja zainspirowała nas do wsparcia tej fundacji – kontynuuje Kinga Pałka. – Najlepiej było to zrobić za pomocą projektu, a jeśli projekt, to może udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii?! Długo się nie zastanawialiśmy. W naszym zespole znalazła się dziewiątka wspaniałych ludzi: Fouad Fahed, Artur Wojnar, Patrycja Pająk, Weronika Biedroń, Karolina Fido, Weronika Rotko, Zuzanna Mientus, Martyna Ciechanowska, no i ja – skromnie dodaje licealistka. – Nazwaliśmy nasz projekt TAKsprawni, bo chcieliśmy pokazać społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne wcale nie są od nas gorsze, może nie są w pełni sprawne, ale jednak sprawne, i że jeśli chcą, mogą się wspinać.

Tak się niestety złożyło, że dwa tygodnie po rozpoczęciu prac nad przygotowaniem zawodów charytatywnych Kinga doznała kontuzji barku, przeszła operację, co uniemożliwiło jej start w zawodach sportowych, ale nie odebrało chęci i energii do działania na rzecz TAKsprawnych. – Sytuacja, w której się znalazłam, tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że ważne jest pokazywanie ludziom niepełnosprawnym, że jeśli chcą, to nawet pomimo fizycznej niesprawności, pewnych ograniczeń, mogą się realizować na wielu płaszczyznach, również we wspinaczce!

To prawda, ale potrzeba jednak ludzi, którzy dadzą wsparcie. W zespole projektowym TAKsprawni takie osoby się znalazły. W ich imieniu Kinga mówi o tym, że warto dzielić się swoją pasją z innymi i robić coś dobrego dla świata.

 

Dwieście osób w jednym celu

Zawody wspinaczkowe odbyły się 27 marca 2022 roku w hali wspinaczkowej TOSiR w Tarnowie oraz na Rozbarku w Bytomiu. – Przyznam, że najbardziej baliśmy się, że będzie 20 osób, a przyszło 200! – nie ukrywa wzruszenia Kinga. – To był niesamowity dzień. Wszyscy razem wspinaliśmy się po ściankach, pokazywaliśmy i dzieciom, i młodzieży, i dorosłym, i sprawnym, i TAKsprawnym, że można się wspinać, spełniać swoje marzenia! Te nasze zawody miały głęboki sens, bo połączyły dwa światy. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i wyzwań, np. drogi wspinaczkowe, które można było pokonywać z zamkniętymi oczami – zawodnicy mogli poczuć się jak osoby niewidome. Atmosfera była cudowna!

Cały dochód, a udało się zdobyć 6 tysięcy złotych (!), przekazali fundacji Sprawne Wspinanie. Na tym nie kończy się działalność teamu, bo w planach ma on np. organizację kolejnych zawodów sportowych łączących świat ludzi sprawnych i niepełnosprawnych. – Chcemy dalej zwracać uwagę na problem, jakim jest wykluczanie osób z niepełnosprawnościami ze świata sportu. Będziemy łamać stereotypy oraz promować wzorce zachowań, które będą wspierać i budować dobre relacje – zapewnia Kinga.

Jej zdaniem sprawność to pojęcie względne, a bariery są tylko w naszej głowie. – Zamiast mówić „niepełnosprawność”, my mówimy „TAKsprawni”, bo chcemy udowadniać, że TAKsprawni mogą dążyć do realizacji marzeń, a nasza nazwa ich nie stygmatyzuje.

Misję i działania TAKsprawnych doceniło jury olimpiady Zwolnieni z Teorii, przyznając projektowi Złotego Wilka w kategorii wydarzenie publiczne w Polsce 2022. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

 

 

– Sytuacja, w której się znalazłam, tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że ważne jest pokazywanie ludziom niepełnosprawnym, że jeśli chcą, to nawet pomimo fizycznej niesprawności, pewnych ograniczeń, mogą się realizować na wielu płaszczyznach, również we wspinaczce! – wyznaje Kinga Pałka.

 

 

– Przyznam, że najbardziej baliśmy się, że będzie 20 osób, a przyszło 200! – nie ukrywa wzruszenia Kinga. – To był niesamowity dzień. Wszyscy razem wspinaliśmy się po ściankach, pokazywaliśmy i dzieciom, i młodzieży, i dorosłym, i sprawnym, i TAKsprawnym, że można się wspinać, spełniać swoje marzenia!

 

Artykuły o pasjach i ciekawych projektach – w każdym wydaniu COGITO
Zapraszamy do czytania i prenumeraty!