Jedyna taka ekspedycja literacka

Na temat wypraw polarnych powstało wiele książek, lecz „Ekspedycja” Bei Uusmy, którą wydało wydawnictwo MARGINESY jest po prostu wyjątkowa.

Autorka wiele lat poświęciła na to, by zbadać historię podróży balonem sprzed ponad 100 lat, poznać losy Salomona Andréego, Knuta Frænkela i Nilsa Strindberga. W roku 1897 trójka młodych Szwedów decyduje się na lot balonem na biegun. To ma być ekspedycja życia. Niestety, w niewyjaśnionych okolicznościach, nie udaje im się dotrzeć do celu. Mają przymusowe lądowanie, a potem ewakuują się na Wyspę Białą… Ich bliscy czekają na nich, ale dopiero po 30 latach, innej ekipie podróżników, udaje się odkryć ciała chłopaków. Co się stało? Bea Uusma ponad sto lat później, mając do dyspozycji dzienniki z podróży, rzeczy, które po bohaterach zostały, a także ich szczątki ciał, spróbowała zrekonstruować te wydarzenia. Prześledziła każdy etap ich wyprawy, poszła na studia medyczne, by zrozumieć, co mogło być przyczyną ich zagadkowej śmierci.

„Ekspedycja” to zapis nie tylko wyprawy podróżników, ale też drogi do prawdy samej autorki. Historia, od której trudno się oderwać. To reporterska podróż w przeszłość. Stawianie sobie trudnych pytań, wędrówka za bohaterami po ich szlakach, tajemnicach. Wiele w tej książce jest niedopowiedzeń, ale to właśnie z nich powstał wybitny reportaż w warstwie językowej, jak i edytorskiej.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *