IN BETWEEN? Projekt dla Ciebie!

Rozpoczyna się rekrutacja do letniej i jesiennej edycji projektu edukacyjnego, zainicjowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność w kwietniu ubiegłego roku. Młodzi Europejczycy zbadają historię ośmiu regionów, aby podczas spotkań z mieszkańcami uporządkować rodzinne archiwa i zarejestrować wspomnienia.

 

Projekt In Between? jest kierowany do studentów i entuzjastów nauk historii, antropologii kulturowej, socjologii i sztuki audiowizualnej w wieku od 18 do 25 lat. Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w interdyscyplinarnych warsztatach (letnia edycja: 1-5 lipca, jesienna edycja: 13-17 września) i w wizytach studyjnych (letnia edycja: 6-13 lipca, jesienna edycja: 18-25 września).

Program warsztatów w Warszawie obejmuje teoretyczne podstawy metodologii przeprowadzania wywiadów, zagadnienia z zakresu pracy z kamerą i dokumentacji video, podstawy fotografii, rejestracji audio, digitalizacji i archiwistyki. Następnie, uczestnicy projektu, podzieleni na 6-osobowe grupy, wyruszą do miast i miejscowości przygranicznych, gdzie spędzą kolejne siedem dni, żeby przeprowadzić własne badanie metodą historii mówionej. Poszukując lokalnych, osobistych historii, wpisanych w wielokulturowy pejzaż wybranych regionów, młodzież poznawać będzie w praktyce narzędzia i metody badania oraz dokumentowania przeszłości. Zgromadzone w ten sposób wspomnienia, nagrania dźwiękowe i video, fotografie, listy, a także zeskanowane dokumenty i inne świadectwa życia codziennego staną się bazą do opracowania relacji z podróży. Materiały będą udostępnione lokalnym i międzynarodowym archiwom, w tym do Narodowego Archiwum Cyfrowego i do Wirtualnego Sztetla (Muzeum Historii Żydów Polskich).

Zebrany materiał dokumentalny obrazujący utrwaloną w rodzinnych fotografiach i opowieściach przeszłość ośmiu, złożonych kulturowo i historycznie regionów Europy, stanie się tematem podsumowującej konferencji z udziałem historyków, antropologów i badaczy historii mówionej w grudniu 2017 r. w Berlinie.

 

Formularz rekrutacyjny i Regulamin projektu (The Rules Governing the Recruitment of Participants) znajdują się na stronie http://www.enrs.eu/inbetween.

 

Ocenie podlegać będą m.in. motywacje uczestników do udziału w projekcie, ich otwartość i gotowość do współpracy. Warunkiem udziału jest znajomość języka angielskiego i jednego z języków używanych w wybranym regionie.

 

Tym razem uczestnicy wybiorą się w lipcu, ramach letniej edycji: do Berlina, Mostaru (Bośnia i Hercegowina), Wojwodina (Serbia) i na pogranicze polsko-litewskie, a we wrześniu, w ramach jesiennej edycji: do regionu Prespy (pogranicze albańsko-macedońsko-greckie), na pogranicze albańsko-czarnogórskie, na pogranicze węgiersko-rumuńskie (Kriszana) i na pogranicze hiszpańsko-francuskie. Termin nadsyłania zgłoszeń do letniej edycji upływa 8 maja, a do jesiennej edycji – 17 lipca 2017 r.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *