Filmoteka Szkolna na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nie zabraknie zajęć Filmoteki Szkolnej przygotowanych z myślą o nastoletnich uczestnikach Festiwalu. W programie debaty, wykłady i warsztaty, a wszystko to zwieńczone wręczeniem statuetki Skrytykuj.pl podczas Młodej Gali Festiwalu.

Jury Młodych Skrytykuj.pl

Najlepszy film Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wybierze również Jury Młodych, złożone z laureatów konkursu Skrytykuj!: Martę Matlak, Julię Palmowską i Macieja Kędziorę. Nastoletni jurorzy wręczą nagrodę dla zwycięskiej produkcji w trakcie Młodej Gali 44. FPFF w piątek, 20 września 2019 roku. Udział w pracach Jury to okazja, by zobaczyć najnowsze polskie filmy, poznać ich twórców, dziennikarzy i krytyków filmowych oraz udoskonalić swoje umiejętności.

Debaty Skrytykuj!

Kontynuacją akcji Skrytykuj! będą debaty po projekcjach wybranych filmów: „Kuriera” Władysława Pasikowskiego, „Bożego Ciała” Jana Komasy, „Ikara. Legendy Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy oraz „Mowy Ptaków” Xawerego Żuławskiego. Podczas spotkań prowadzonych przez cenionych krytyków i dziennikarzy filmowych – Kaję KlimekMichała OleszczykaAdama Kruka oraz Sebastiana Smolińskiego – uczestnicy będą mogli podzielić się uwagami na temat obejrzanych filmów.

Zajęcia „SmartfoMY, czyli co nam dają social media?”

Social media w coraz większym stopniu kształtują otaczającą nas rzeczywistość (wbrew swojej nazwie nie tylko zresztą społeczną!). Dlatego w programie Filmoteki Szkolnej znalazły się zajęcia „SmartfoMY, czyli co nam dają social media?”. W czasie spotkania poruszona zostanie kwestia zmian jakie tzw. nowe media wprowadziły w języku, komunikacji i stylu porozumiewania się, relacjach, a także, być może, nas samych. Zajęcia prowadzi dr Karol Jachymek. Zajęcia powiązane są z zakresem tematycznym obowiązującym na IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, nominowanej drugi raz z rzędu do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: edukacja filmowa.

Warsztaty

Uczestnicy zajęć z analizy plakatu filmowego, w oparciu o plakaty pochodzące z wystaw „Czas Komedy” oraz „Życie i twórczość Grzegorza Królikiewicza” przygotowanych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, będą mieli okazję rozwinąć umiejętności analizy i interpretacji poszczególnych elementów przekazu wizualnego. Zajęcia prowadzi Jolanta Manthey. Partnerem warsztatów jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Z roku na rok przybywa filmów historycznych, zarówno polskich jak i światowej produkcji, gier komputerowych, od edukacyjnych po te korzystające z historii w celach typowo rozrywkowych. Modne stały się też rekonstrukcje historyczne: pikniki, wioski, turnieje rycerskie. Czemu to wszystko służy? Dlaczego powstaje? Jak reagują na nią badacze historii, profesorowie? A jak zwykli ludzie? Kto ma prawo do jej tworzenia i czy kierują nią jakieś zasady? Na ile skupia się na wierności przekazom? Do czego służy? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy warsztatu „Historia publiczna, jak wpisuje się w nią „Kurier” W. Pasikowskiego?”

Wykłady

Ich tematyka jest bardzo szeroka: od filmów dokumentalnych – „Zniewolenie umysłów? Polskie kino dokumentalne lat 70., przez telewizję – „Serial (Tele)wizyjny – gatunki wczoraj i dziś”, ludzi tworzących branżę filmową – „Kto, w co i z kim gra na rynku filmowym w Polsce?”, po finansowe kwestie twórczości filmowej – „Kino to (też) biznes”. Wszystkie wykłady są powiązane z zakresem tematycznym obowiązującym na IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Studio Filmoteki Szkolnej

Kolejnym punktem bogatego programu będzie Studio Filmoteki Szkolnej, czyli zajęcia filmowo-reporterskie dla młodzieży, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy dziennikarskiej: dowiedzą się, jak zbudowany jest news, czym jest stand-up, do czego służy prompter i jak przeprowadzić wywiad przed kamerą. Zdobytą wiedzę, wypróbują w praktyce – pod kierunkiem redaktorów, operatorów i montażystów zrealizują reportaże z Festiwalu. Stworzone przez uczniów materiały zostaną opublikowane na stronie www.filmotekaszkolna.pl i na kanale YT Filmoteki Szkolnej.

Filmowa Gra Miejska „Na ratunek homo sapiens!”

Tym razem misja skupi się na ratowaniu człowieka – sukces zostanie odniesiony jedynie wówczas, gdy uczestnicy dowiedzą się kim ów człowiek jest i gdzie może się znajdować! W odnalezieniu bohatera gry pomoże m.​in. rozwiązanie zadań odwołujących się do polskiego kina. W grze oprócz świeżości umysłu, kreatywności i sprytu, należy wykazać się również współpracą, bez niej misja poniesie fiasko! Jedynym ograniczeniem będzie czas (misja potrwa 2 godziny), po jego upływie bohater nie zostanie uratowany! Filmowa gra przypomina nieco starą zabawę w podchody, z tym wyjątkiem, że zamiast strzałek rysowanych na piasku uczestnicy poruszają się od zadania do zadania.

Udział w wydarzeniach (oprócz festiwalowych projekcji) jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem: www.filmotekaszkolna.pl.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *