VI edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. ZAPRASZAMY!

Wybitni twórcy, przepiękne Roztocze, plenerowe spotkania i widowiska na żywo. Spotkania zawsze są wyjątkowe, ale w przypadku VI edycji Festiwalu słowo to nabiera dużo szerszego znaczenia.

Mamy wyjątkowe okoliczności, mierzymy się z wyjątkowymi wyzwaniami, padają wyjątkowe, niestawiane dotąd pytania. Dotyczą one zarówno refleksji o otaczającym nas świecie, jak też zwykłych, przyziemnych spraw – także związanych z organizacją Festiwalu, co przecież przez ostatnich pięć lat nigdy nie podlegało dyskusji. 

Po długim okresie niepewności możemy jednak zaprosić Państwa do Szczebrzeszyna i Zamo ścia, by wspólnie cieszyć się z przepięknego Roztocza i uczestniczyć w pasjonujących dyskusjach o literaturze i języku. Jak zawsze na Festiwalu nie zabraknie aktorskich czytań, widowisk teatralnych, wystaw, koncertów, a towarzyszyć nam będą wyśmienici pisarze, artyści, krytycy. 

Festiwal rozpoczniemy 2 sierpnia w Zamościu, a w kolejnych dniach – od 3 do 8 sierpnia – w Szczebrzeszynie. Kilka ze spotkań będzie w formie online, ale z większością pisarzy i artystów zobaczymy się na żywo. Co ważne tegoroczna Mała Stolica Języka Polskiego, czyli sekcja dziecięca, odbywać się będzie od 3 do 5 sierpnia a wydarzenia programu głównego – od 5 do 8 sierpnia. Na wydarzenia być może obowiązywać będą wcześniejsze, mailowe rezerwacje. 

Patronem tegorocznej edycji Stolicy Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid – wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz i rysownik, który w centrum uwagi stawiał zwykłego człowieka umieszczonego w problematyce uniwersalnej

Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu będą m.in.: 

Stanisław Baj, Justyna Bargielska, Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Wojciech Bonowicz, Jerzy Bralczyk, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Józef Fert, Grzegorz Gauden, Jarosław Gajewski, Mikołaj Grynberg, Sebastian Grzywacz, Iwona Hoffman, Eliza Kącka, Grzegorz Kasdepke, Izolda Kiec, Magdalena Kłos-Podsiadło, Emilia Komarnicka-Klynstra, Maja Komorowska, Wawrzyniec Konarski, Marta Kopyt, Dariusz Kowalski, Ryszard Koziołek, Janusz Kukuła, Maciej Libich, Mikołaj Łoziński, Grażyna Lutoslawska, Paulina Małochleb, Mira Marcinów, Patryk Matela, Leszek Mądzik, Zygmunt Miłoszewski, Wiesław Myśliwski, Włodzimierz Nahorny, Michał Nogaś, Michał Ogórek, Dominika Ostałowska, Marek Pasieczny, Andrzej Peciak, Maciej Robert, Paweł Rodak, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Justyna Sobolewska, Paweł Śpiewak, Filip Springer, Nula Stankiewicz, Sylwia Stano, Katarzyna Stoparczyk, Janusz Strobel, Mariusz Szczygieł, Wojciech Szot, Jerzy Trela, Adam Wajrak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Woronowicz, Marcel Woźniak, Bogusław Wróblewski, Jan Zieliński, Jakub Żulczyk. 

Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej – Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk, które propozycje dla najmłodszych kon- struowały z myślą o rozwijającej, twórczej zabawie, ale też zaleceniach dotyczących dystansu społecznego. Będzie więc kreatywnie i rodzinnie, ale również bezpiecznie. 

Planowane miejsca dla publiczności uwzględniają niezbędne odstępy, zapewnione będą środki dezynfekcyjne. 

Będzie więcej transmisji ze spotkań, a niektóre z nich tylko jako rejestrację wideo.  

Więcej informacji na: www. stolicajezykapolskiego.pl 

Jak wygląda Festiwal Stolica Języka Polskiego? https://www.youtube.com/watch?v=LJLO5pPQhtg&t=98s 

Tekst: Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń biuro@stolicajezykapolskiego.pl 

fot. Rafał Siderski

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *