Do konkursu zgłosiło się ok. 150 młodych ludzi z całej Polski. Spośród nadesłanych filmów z dwuminutowymi wystąpieniami, wybrano 10. „Finał Konkursu Retorycznego zapowiada się ekscytująco” – podkreśla Igor Zalewski, dziennikarz, felietonista, wydawca i fundator Akademii Retoryki, dodając, że dziesiątka finalistów prezentuje naprawdę wysoki poziom – „Mamy pewność, że nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowana przez PKO Bank Polski, trafi w godne ręce” – zaznacza Zalewski. „Obawialiśmy się nieco, że impreza zostanie zdominowana przez młodzież z Warszawy, ale zupełnie tak nie jest. W finale nie ma ani jednej osoby ze stolicy, co nas zaskoczyło, jest za to sporo osób z małych miejscowości, co bardzo nas ucieszyło” – dodaje.

Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich dziesięciu wystąpień wybierze finałową trójkę, natomiast dwóch najlepszych finalistów powalczy, w trakcie debaty na wskazany przez Komisję temat, o nagrodę główną.

Wystąpienia finałowej dziesiątki będzie oceniało jury pod przewodnictwem Mariusza Zagórskiego, doktora nauk humanistycznych, filologa klasycznego, literaturoznawcy i wykładowcy w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. W skład Jury wejdą także: Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Agnieszka Budzyńska-Daca, kierownik Zakładu Retoryki i Mediów Uniwersytetu Warszawskiego; Aneta Wrona, trenerka Akademii Retoryki; Radosław Czekan, półfinalista Uniwersyteckich Mistrzostw Świata w Debatowaniu (EFL), sędzia międzynarodowy i krajowy formatu brytyjskich debat parlamentarnych oraz Piotr Podstawek, przedstawiciel PKO Banku Polskiego – głównego Partnera Konkursu.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, powstał on z myślą, żeby „rozkręcić” wśród młodzieży modę na swobodne, ładne i efektowne mówienie po polsku; zachęcić młodych ludzi do dbałości o język ojczysty, nauczyć sztuki dyskusji i skutecznej argumentacji, a także przekonać, że umiejętności krasomówcze pomagają w realnym, niewirtualnym życiu – bo nawet twórca start up’a musi przekonać potencjalnego inwestora do swojego pomysłu.

Do finału zakwalifikowali się: Maria Bendykowska z X LO w Toruniu, Adam Błaszczak z Niepublicznego LO w Pleszewie, Kacper Bolewski z IV LO im. Kazimierza Wielkiego w Grudziądzu, Karolina Duda z I LO im. E. Romera w Rabce-Zdroju, Dawid Hamera z II LO im. Mieszka I w Szczecinie, Kamil Jastrzębski z Zespołu Szkół Chemicznych im. I.Łukasiewicza w Bydgoszczy, Anna Kulak z LO im. M. Skłodowskiej Curie nr 1 w Suchej Beskidzkiej, Kamil Oleszkiewicz z Publicznego LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Zabrzu, Filip Spychała z VII LO im. A Mickiewicza w Poznaniu oraz Kacper Waksmański z II LO im. E.Plater w Sosnowcu

Ogólnopolski Konkurs Retoryczny objęła swoim patronatem Minister Edukacji Narodowej.

Gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego odbędzie się 15 kwietnia 2018 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w sali imienia Rudniewa. Rozpoczęcie o godz. 10.

Głównym Partnerem Konkursu jest PKO Bank Polski, Partnerem – Agencja Rozwoju Przemysłu, sponsorami: Fundacja PZU oraz GetBack.

Patronami medialnymi wydarzenia są: TVP 1, TVP Kultura, Program 3 PR, „Gość Niedzielny”, „Cogito

Więcej informacji: https://www.facebook.com/akademia.retoryki/, www.akademiaretoryki.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes