Digital Youth, czyli jak pozytywnie wykorzystać sieć!
Działania związane z bezpieczeństwem w sieci nie muszą być prowadzone w formie nudnej lekcji, na której nauczyciel daje kilka złotych rad o tym, jak ich unikać. My pokazujemy pozytywne strony Internetu przez pryzmat ludzi, którzy robią coś ciekawego, twórczego – w alternatywie do bezproduktywnych i często też ryzykownych działań – mówi Ewa Dziemidowicz, koordynatorka programu Digital Youth z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Badania pokazują, ze coraz więcej czasu spędzamy online, że zatracamy się w Internecie i padamy ofiarą licznych zagrożeń. Czy jest aż tak źle?
Faktycznie często spotykamy się z przypadkami cyberprzemocy, uzależnienia od sieci czy uwodzenia online. Ale z drugiej strony coraz więcej młodych ludzi robi w sieci fantastyczne rzeczy – rozwija swoje pasje, angażuje się społecznie, zarabia w sieci pieniądze i nawet jak po drodze trafiają na hejt, to znają swoją wartość i zazwyczaj potrafią sobie z tym poradzić. To ich zapraszamy do projektu Digital Youth, by dzielili się doświadczeniami z rówieśnikami. Poruszamy tematy bezpieczeństwa w sieci, ale przede wszystkim pozytywnego i kreatywnego wykorzystywania sieci.
Korzystać z sieci pozytywnie, czyli jak?
Internet daje dostęp do ogromnej ilości aplikacji, serwisów. W serwisach społecznościowych mamy dostęp do setek nowych postów, na You Tube – nowych materiałów… Sztuka polega na tym, żeby wybierać te treści, które coś wniosą do życia, rozwiną nasze umiejętności i zainteresowania, jakoś wzbogacą. Jest w tym oczywiście miejsce i na rozrywkę. Nie każdy tekst czy filmik musi być rozprawą naukową, ale ważne, żeby to kontrolować i nie popaść w bezproduktywne klikanie godzinami w co popadnie. Pozytywnie korzystać z sieci, to znaczy tak, by nie tracić na aktywności poza siecią, mieć czas na poznawanie świata offline.
A o co chodzi z konstruktywnym serfowaniem?
Chodzi o to, żeby przy użyciu Internetu robić ciekawie i wartościowe rzeczy – realizować swoje pasje, wzbogacać zasoby sieci, zmieniać rzeczywistość. W tym celu organizujemy Digital Youth Forum, gdzie młodzi ludzie – blogerzy, artyści, sieciowi aktywiści dzielą się swoimi osiągnięciami. W zeszłorocznej edycji w warszawskim Centrum Nauki Kopernik gościliśmy m.in. Karola Karczewskiego, 18-letniego programistę, przedsiębiorcę i członka Zespołu Lidera Cyfryzacji MC.
A co z zagrożeniami?
Jeżeli pozytywnie wykorzystujemy internet i dbamy o swoją prywatność, to ryzyko zagrożeń jest dużo mniejsze, ale nie znika. Zagrożenia, którym poświęcamy w działaniach najwięcej uwagi, to przemoc rówieśnicza, czyli cyberprzemoc, seksting, nadużywanie Internetu oraz ryzykowne kontakty w sieci, przede wszystkim te związane z uwodzeniem. Warto wiedzieć, że w sieci niektóre zachowania krzywdzą dużo bardziej niż poza nią, że łatwo paść ofiarą manipulacji, że można się od sieci uzależnić i z jaką stratą się to wiąże. Mówimy jak i gdzie szukać pomocy oraz co robić.
No właśnie – jak się zachować, kiedy doświadczamy w sieci przemocy lub gdy widzimy, że ktoś jest jej ofiarą?
Jak przytrafia się nam w sieci coś niepokojącego, to ważne, żeby szukać pomocy. Najlepiej u zaufanych dorosłych – rodziców, pedagoga szkolnego, przyjaciół. Można skorzystać z pomocy telefonu zaufania 116 111. Ważne, żeby nie zostawać samemu z problememem i pamiętać, że zawsze znajdzie się jakieś pozytywne rozwiązanie.
A jeżeli jesteśmy świadkami tego, że ktoś ma w sieci problemy, to nie odwracajmy wzroku i reagujmy. Udzielmy wsparcia ofierze – czasami wystarczy kilka pozytywnych słów, a czasem należy zorganizować pomoc. Gdy mamy do czynienia z cyberprzemocą, to warto też wyrazić dezaprobatę w kierunku sprawcy lub sprawców.
Zdarza się, że wystawiamy się na hejt, bo nie potrafimy zadbać o swoją prywatność.
Winę za agresję w sieci zawsze ponosi jej sprawca, ale faktycznie zadbanie o prywatność może nas ustrzec przed nieprzyjemnościami w sieci. To kwestia przemyślanego zarządzania wizerunkiem w social media, rozważnego udostępniania prywatnych informacji i zdjęć. Ważne jest też skonfigurowanie profilu, tak żeby ograniczyć do niego dostęp niepożądanym osobom.
Rozmawiała: Julia Szlęzak
Dobrze klimat oddaje manifest DYF: Oto My. Młodsi niż internet. Wyznaczamy trendy. Tworzymy świat online. Mamy wpływ na rzeczywistość. Popełniamy błędy i wyciągamy wnioski. Nie pokolenie Y czy Z. MY.
W tym roku, 25 maja, organizowana będzie kolejna edycja Digital Youth Forum. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia informacji na ten temat na stronie digitalyouth.pl.
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!