Stoisz przed wyborem szkoły lub uczelni?

Szukasz aktualnych informacji dotyczących rekrutacji?

Zajrzyj do KATALOGU EDUKACJA 2021/2022 – znajdziesz tu wszystkie informacje niezbędne do wyboru dalszej drogi edukacji, w tym m.in. listę szkół i uczelni, aktualne kierunki studiów, wymagania rekrutacyjne i terminy rekrutacji.

Katalog jest dostępny bezpłatnie w wersji online.

Edukacja w czasie pandemii

W dobie pandemii edukacja jest wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Szczególne zadanie stoi przed uczniami klas ósmych oraz maturzystami – wybór dalszej drogi edukacji – szkoły średniej lub uczelni. To bardzo ważny wybór, który będzie miał kluczowy wpływ na przyszłość zawodową. Z pewnością pomocne dla uczniów będzie zdobycie odpowiednich informacji oraz możliwość porównania oferty poszczególnych szkół i uczelni.  I właśnie po to powstał Katalog Edukacja 2021/2022.

Oferty szkół

Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? Przed takim wyborem stoją ósmoklasiści. W katalogu znajdują się zarówno oferty liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych i zawodowych. W wielu wyspecjalizowanych zawodach ten wczesny wybór pozwoli na zdobycie doświadczenia i wiedzy niezbędnej na dalszych etapach edukacji;  znacząco ułatwi kolejne kroki edukacyjne bądź zapewni wejście na rynek pracy z „fachem w ręku”. Przykładem jest wsparcie lokalnego przedsiębiorcy – Lubelski Węgiel „BOGDANKA” Spółka Akcyjna, która współpracuje ze szkołami górniczymi w Łęcznej i Ostrowie Lubelskim, tak aby zapewnić w przyszłości pracę oraz  rozwijać idee systematycznej nauki.

Oferty uczelni

Uczelnie wyższe prześcigają się w swoich ofertach i przyciągają studentów nowymi kierunkami studiów, nowoczesnym zapleczem i chociaż z pandemicznymi ograniczeniami to wciąż także dużą możliwością zajęć praktycznych. Przed złożeniem dokumentów warto sprawdzić rankingi oraz porównać programy dla tych samych kierunków na różnych uczelniach. Należy pamiętać, że studia to czas zdobywania odpowiednich kwalifikacji, a te z kolei umożliwiają znalezienie pracy w wybranej branży.

Jak wybrać dobrze

Jest kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru szkoły lub uczelni. Wiele zależy od tego, jak bardzo kandydat ma sprecyzowane plany zawodowe. Warto także zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: zainteresowania, temperament i charakter, stan zdrowia i aspiracje zarobkowe czy też prognozy rynkowe dla wybranych zawodów. Praca zajmuje sporą część dorosłego życia, a możliwości kształcenia obecnie są olbrzymie. Dobry wybór to klucz do tego, by przyszły zawód stał się pełną realizacją potencjału danego człowieka.

Terminy rekrutacji

Wniosek o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych można składać w terminie od 17 maja do 21 czerwca, natomiast  w przypadku szkół dwujęzycznych, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych termin ten obejmuje czas od 17 czerwca do 31 maja.

Uczelnie wyższe indywidualnie ustalają terminy rekrutacji. W większości przypadków początek rekrutacji przypada na przełom maja i czerwca, natomiast ostatnia rekrutacja uzupełniająca to zazwyczaj przełom września i października. Należy pamiętać, że terminy te mogą rozkładać się inaczej  m.in. na uczelniach, gdzie wymagane są egzaminy wstępne. To warto sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych placówek. Informacje te można także znaleźć w katalogu.

PRZEGLĄDAJ KATALOG

Katalog jest dostępny bezpłatnie w wersji online, dzięki czemu można łatwo zapoznać się z propozycjami szkół średnich oraz uczelni. Powodzenia!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes