Rozpoczęły się zapisy na otwarte, bezpłatne warsztaty naukowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce, organizowane wspólnie przez Fundację Adamed i Politechnikę Warszawską. Polscy nastolatkowie, zainteresowani naukami ścisłymi i przyrodniczymi, mają do wyboru 6 weekednowych zajęć, wśród nich dotyczące projektowania nowych leków, produkcji współczesnych kosmetyków, czy przedstawiające podstawy mikrobiologii i elektrochemii.
Warsztaty będą młodych ludzi szansą na rozwinięcie swoich pasji oraz na poznanie nauki na akademickim poziomie. Odbędą się w formie zdalnej, ale w przypadku części tematów organizatorzy przewidzieli przesłanie uczestnikom zestawów pomocy edukacyjnych. Pozwolą one na samodzielne wykonanie w domu pewnych zaprezentowanych eksperymentów. Wziąć udział w zajęciach może młodzież z calej Polski.
Naukowe spotkania z Politechniką Warszawską zorganizowane są w ramach programu naukowego ADAMED SmartUP. Dodatkowe informacje nt. zajęć oraz programu znajdują się pod linkiem: Warsztaty dla polskich uczniów.

Daj się porwać naukowej pasji

 

Fascynujesz się naukami ścisłymi i przyrodniczymi? Wiążesz swoją przyszłość z obszarem badań i rozwoju? Jeśli tak sprawdź, co młodym pasjonatom nauki oferuje Fundacja Adamed.

 

ADAMED SmartUP to organizowany przez nią program naukowy skierowany do uczniów w wieku 14-19 lat. Jego celem jest wsparcie młodzieży w rozwoju oraz pomoc w świadomym wyborze własnej ścieżki edukacyjnej. Program został zainicjowany przez Fundację Adamed w 2014 r. Od tej pory do 7 edycji zarejestrowało się prawie 50 000 uczniów, ponad 1300 uczestniczyło w warsztatach naukowych, 60 zostało objętych opieką mentorską, a 15 otrzymało stypendium finansowe.

 

Pomoce naukowe dostępne online

 

Przygotowując się do egzaminów warto sięgać po dodatkowe pomoce edukacyjne, takie jak przykładowe arkusze egzaminacyjne, ale też ogólnodostępne materiały multimedialne. Miejscem, w którym można je odnaleźć jest www.adamedsmartup.pl oraz profil ADAMED SmartUP na Facebooku, Instagramie i YouTubie. Dostępne są tam artykuły popularnonaukowe czy projekty eksperymentów do wykonania w domu. W materiałach wideo polscy naukowcy w przystępny sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia fizyczne, chemiczne, biologiczne czy matematyczne. Wśród nich znajdują się także nagrania webinariów naukowych m.in. na temat wirusa SARS-CoV-2 oraz odcinki  nowopowstałego podcastu naukowego.

Obóz i stypendium dla uzdolnionych

 

Co roku Fundacja Adamed w ramach program stypendialnego organizuje bezpłatny innowacyjny obóz naukowy. Uczestniczy w nim 50 uzdolnionych nastolatków, wyłonionych w kilkuetapowej rekrutacji, rozpoczynającej się rokrocznie jesienią. W trakcie wydarzenia biorą oni udział w warsztatach i lekcjach w profesjonalnie wyposażonych laboratoriach. Poza tym dla obozowiczów organizowane są aktywności integracyjne i wycieczki do niedostępnych na co dzień instytutów badawczych. Obóz jest też idealną okazją do poznania rówieśników z całej Polski, fascynujących się naukami ścisłymi i przyrodniczymi oraz otwartych na wymianę doświadczeń i inspiracji. W ramach nagrody głównej 10 najbardziej zaangażowanych uczestników zostaje objętych opieką mentorską. Spośród nich po roku wybieranych jest 3 stypendystów, z których każdy otrzymuje wsparcie w wysokości 40 tys. zł.

Porady dla przyszłych studentów

 

Ze wsparcia ADAMED SmartUP mogą skorzystać też uczniowie stojący przed wyborem dalszej ścieżki  edukacji po zakończeniu szkoły średniej. W mediach społecznościowych absolwenci programu dzielą się radami nt. rekrutacji oraz studiów na prestiżowych uczelniach w Polsce i zagranicą. O wyzwaniach związanych z nauką na zagranicznych uniwersytetach można posłuchać w odcinkach 4-9 „Podcastu naukowego ADAMED SmartUP”. Na stronie programu zostało opublikowane natomiast zestawienie uczelni, którymi mogą być zainteresowani uczniowie wiążący swoją przyszłość z szeroko pojętą karierą naukową.

Zapraszamy wszystkich ściśle uzdolnionych nastolatków na www.adamedsmartup.pl!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes