„After” – emocjonująca opowieść o pierwszej miłości

Ekranizacja bestsellerowej powieści Anny Todd okrzykniętej najnowszym fenomenem wydawniczym na miarę „SAGI ZMIERZCH” I „PIĘĆDZIESIĘCIU TWARZY GREYA”!  Powieść zachwyciła ponad 1,5 miliarda czytelników w ponad 40 krajach! Porywająca opowieść o namiętności, która wywraca świat do góry nogami.

 

Pilna uczennica i oddana córka Tessa Young zaczyna pierwszy rok college’u z wielkimi ambicjami. Doskonale wie, co chce osiągnąć, jaką drogą ma podążać i kim powinna się stać. To uporządkowane życie rozpadnie się jak domek z kart w chwili, gdy Tessa spotka tajemniczego Hardina Scotta. W jego spojrzeniu kryje się mrok, jego ciało pokrywają tatuaże, a jego zachowanie pełne jest buntu. Hardin jest wszystkim, czego Tessa starała się unikać w dotychczasowym życiu, ale po jednym spotkaniu nad jeziorem stanie się wszystkim, czego Tessa będzie odtąd pragnąć. Chłopak otworzy przed grzeczną i do bólu przyzwoitą Tessą, świat uczuć, doznań i namiętności o jakie nigdy wcześniej, by siebie nie podejrzewała. Odtąd nic już nie będzie takie samo…szczególnie, że wkrótce na jaw wyjdzie tajemnica z przeszłości Hardina Scotta.

GENEZA FILMOWEJ EKRANIZACJI

„After”, przepiękna, młodzieżowa, emocjonująca, drapieżna, na wskroś nowoczesna opowieść o pierwszej miłości oraz odkrywaniu własnej tożsamości, rozpoczęła swój literacki żywot jako publikowane w internecie fan fiction. Po każdym wrzuconym przez Annę Todd do sieci rozdziale fani mogli wypowiedzieć się na temat tego, co przeczytali.

„Jak rozpoczęła się moja przygoda z After? Od czytania fan fiction”

Wyjawia autorka niespodziewanego hitu czytelniczego, Anna Todd. „Zawsze uwielbiałam tę formę pisarstwa z ludźmi i dla ludzi, spotkałam się z nią po raz pierwszy na Instagramie, gdzie nieznajomi pisali historie fan fiction o zespole One Direction. Wśród moich dorosłych znajomych nikt niestety nie podzielał mojej pasji do ich muzyki, a przecież ich słowa, melodie i ogólnie życiowa postawa są niczym wirus zarażający wszystkich szczęściem. Dołączyłam więc do serwisu Wattpad i zainstalowałam aplikację, żeby móc czytać kolejne opowieści fanów, ale nigdy nie myślałam o tym, żeby samej zacząć pisać fan fiction”.

Todd przeczytała błyskawicznie dosłownie wszystko, co zostało napisane o One Direction na Wattpad, które jednocześnie zdobywało coraz większą renomę platformy społecznościowej, gdzie można czytać i pisać za darmo, zdobywając nowych fanów. „Nie interesowały mnie też zbytnio inne historie, zapisałam się tam wyłącznie dla One Direction. Ale postanowiłam, że sama coś napiszę. Jeden rozdział. To była przypadkowa myśl i gdybym zaczęła się nad nią zastanawiać, rozważać „za” i przeciw”, to bym pewnie szybko zrezygnowała”, wspomina ze śmiechem Todd. „Chciałam napisać ten rozdział dla własnej rozrywki, dla przygody, ale potem przyszły kolejne, a po mniej więcej trzech miesiącach ludzie zaczęli tłumnie czytać moją twórczość, aż w końcu zawiesili na moment całą stronę internetową! Ekipa z Wattpad zgłosiła się do mnie niedługo później z pomysłem publikacji tej historii w formie powieści. Stworzyli aukcję, na której mogłam wybrać redaktora i wydawnictwo, które najbardziej przypadło mi do gustu. Nie muszę chyba dodawać, że to wymarzona sytuacja dla każdej pisarki”.

 

Sukces „After”

„After” szybko stało się najpopularniejszą publikowaną w rozdziałach opowieścią w historii platformy, całość została ogółem przeczytana ponad 1,5 miliarda razy, a tymczasem Wattpad osiągnął internetową dojrzałość, zwiększając swój zasięg do w pełni globalnego. Premiera drukowanej powieści „Afrer” miała miejsce w 2014 roku nakładem prestiżowego wydawnictwa Simon & Schuster. Do dzisiaj książka została przetłumaczona na ponad 30 języków, a na świecie sprzedano grubo ponad 11 milionów egzemplarzy. „After” trafiło na listę bestsellerów na tak wymagających w perspektywie literackiej rynkach jak Niemcy, Francja czy Hiszpania.

 

Ciekawostki

Główny męski bohater internetowych publikacji Todd został w dużej mierze oparty na jednym z najpopularniejszych piosenkarzy One Direction, do tego stopnia, że zgadzały się nawet inicjały obu mężczyzn. „Z biegiem czasu Hardin Scott stał się jednak zupełnym przeciwieństwem tego, kim Harry Styles wydaje się być w prawdziwym życiu. Po napisaniu pierwszego rozdziału przestałam już myśleć o tej historii jako związanej z One Direction, czerpałam inspirację już chyba tylko z ich fizycznego wyglądu. U mnie nikt nie gra w żadnym zespole, nikt nie śpiewa, poza Hardinem nikt nie jest nawet Brytyjczykiem. Większość wymyślonych przeze mnie postaci jest również mocno wytatuowanych. Gdy zaczynałam pisać książkę na Wattpadzie, Harry Styles miał ledwie trzy małe tatuaże, a mój Hardin już całą klatkę piersiową pokrytą atramentem. Ciekawe było to, że Harry zaczął następnie robić sobie nowe tatuaże, a ja, z racji niesłabnącej pasji, postanowiłam reagować na to w nowych rozdziałach mojej rozwijającej się historii. Przy każdym tatuażu Harry’ego Hardin zyskiwał bardzo podobny, co przypuszczalnie znów bardziej ich zbliżyło. Jak to, że gdy Harry zapuścił długie włosy, włosy Hardina też stały się dłuższe”.

***

Todd doczekała się grupy zagorzałych fanów, którzy określają się Afternatorami i śledzą jej twórczość od samego początku jej działalności twórczej na Wattpadzie. „Bardzo mi pomogli, nieustannie mnie motywują do działania i przekraczania kolejnych granic, to moi przyjaciele na dobre i na złe. To właśnie ich komentarze skłaniały mnie do pisania kolejnych rozdziałów, do nieszablonowego myślenia”, wspomina Todd. „Ich słowa, ich prośby, ich pasja, gdy apelowali do mnie, że nie mogą wytrzymać bez kolejnego rozdziału. Dla nich pisałam tak szybko i tak skutecznie. Wyrzuciłam z siebie ponad milion słów w ciągu jednego roku!”

***

Zainteresowanie filmową wersją „After” doprowadziło producentów do białej gorączki jeszcze przed publikacją tej historii w formie drukowanej powieści. „Dowiedziałam się o tym w trakcie rozmów z wydawnictwami i nie potrafiłam w to uwierzyć, że już tyle osób chce nakręcić na podstawie moich słów film, chociaż książka jeszcze nie wyszła. To było dziwne, ale jednocześnie niesamowite uczucie”, podkreśla Anna Todd. „Film wydawał mi się wtedy czymś bardzo odległym, zupełnie innym od książki, którą przecież już napisałam, tyle że w innej formie. Trzymałam informacje o ekranizacji w innej szufladce mojego umysłu, uświadomiłam sobie, że to się rzeczywiście stanie dopiero tuż przed rozpoczęciem zdjęć na planie. Wiedziałam, że większość książek, którymi interesują się producenci filmowi, nigdy nie trafia na ekrany, więc skupiłam się na pisaniu kolejnych powieści. A jednak okazało się, że moja opowieść trafi ostatecznie do kin i nauczyłam się bardzo doceniać ten fakt”.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *