A ty? Ile możesz dać?

 

Z jednej strony masz obietnicę sławy, sukcesu i pieniędzy, na które pracujesz przez większość swojego życia. Z drugiej – umierającego ojca. Aby dostać jedno, musisz oddać drugie. Co jesteś w stanie poświęcić? Gdzie masz swój limit?

Takie pytanie stawia dokument „Over the Limit” opowiadający o karierze rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun.

Trenowała 13 lat po całym świecie po to, żeby na Olimpiadzie wykonać 90-sekundowy układ. Miała jedną szansę i żadnego marginesu błędu… Nawet najmniejszy mógł zadecydować nie tylko o medalu, ale też o reszcie jej życia. Nie pomyliła się. W 2016 r. z Rio de Janeiro wróciła ze złotem.  Jej walkę z samą sobą i oczekiwaniami innych – rodziny, trenerów, społeczeństwa – jako że reprezentacja Rosji od przeszło dwóch dekad pozostaje niezdetronizowana –  udokumentowała, jak przez szkło powiększające, Marta Prus. Jeździła za sportsmenką i reprezentacją Rosji 2 lata. Stworzyła obraz kompletny.

W jej filmie żelazne zasady sportu, w którym nie liczy się człowiek, tylko rekord i artyzm dyscypliny, jaką jest gimnastyka, przeplatają się i plączą jak gimnastyczna wstążka.Oczywiście, gdyby dokument opowiadał tylko o tym, że sport to ból, krew, pot i łzy, byłoby to za mało. To truizm, który zna każdy, kto chociaż przez chwilę pokopał piłkę na boisku i przez moment marzył, by być jak Ronaldo. Reżyserka pochyla się nad drugą, ciemniejszą stroną sportu, widoczną tylko z szatni. Pokazuje Mamun nie poprzez jej sukces i talent, ale przez wątpliwości, z którymi się mierzy, kładąc obok siebie na szali dwie równorzędne wartości – olimpiadę i sukces oraz rodzinę i bliskość. By przygotować się do Rio, nie mogła być z umierającym ojcem. Mimo, że patrzyły na nią oczy milionów, była z tym zupełnie sama.

Podczas gdy inni ciągle mówili jej, że może więcej i że musi móc więcej, ona wciąż układała sobie w głowie gdzie ma swój limit. Niech najlepszą recenzją dokumentu Prus będzie rekomendacja samej bohaterki.  Margarita Mamun po seansie po prostu się popłakała.

Film otworzy tegoroczną edycję Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach, który startuje już 7 czerwca w Warszawie. To obowiązkowa impreza dla każdego, kto chce uczyć się odważnie patrzeć przed siebie. Poprzez najlepsze obrazy z całego świata opowiadamy, jak to jest być współcześnie młodym człowiekiem i dorastać w świecie pełnym wyzwań.

Kino w Trampkach odpalamy po raz szósty. To święto kina dziecięcego i młodzieżowego, w czasie którego zapraszamy młodych odbiorców w podróż po nowych dla nich miejscach i kulturach, gdzie mogą spotkać swoich rówieśników i przekonać się, z jakimi mierzą się wyzwaniami. Festiwal to przestrzeń wymiany doświadczeń z kolegami, a także rozmów z inspirującymi osobami ze świata filmowego. To często jedyna okazja, żeby obejrzeć filmy, których nie zobaczy się nigdzie indziej. Proponujemy młodym odbiorcom najlepsze, najnowsze, pieczołowicie wyselekcjonowane obrazy, kształtujące ich wrażliwość, poczucie humoru i kreatywne myślenie.. Chcemy wspierać ich, żeby uczyli się oglądać mądrze i wyciągali indywidualne wnioski. By wchodząc w dorosłość odważnie i świadomie wyrażali własne opinie.

Festiwal od 2013 roku tworzą eksperci, ale co ważniejsze – entuzjaści i pasjonaci kina. Od innych tego typu inicjatyw odróżnia nas to, że młody odbiorca jest nie tylko naszym specjalnym gościem i honorowym widzem, ale też współtwórcą imprezy. To młodzi zasiadają w jury festiwalu, gdzie oceniają filmy i to oni tworzą Młodzieżową Grupę Programową, decydując o repertuarze filmów konkursowych w każdej edycji festiwalu. To oni prowadzą Studio Festiwalowe. Nawet naszą statuetkę – „Kino-Wędrowca”  – zaprojektował uczestnik festiwalu, 11-letni wówczas Marcin Marciniak.

Kino w Trampkach to również przestrzeń dla profesjonalistów zajmujących się na co dzień rynkiem kina dziecięcego. Prezentujemy zarówno nowości polskie i zagraniczne, jak też filmy, które miały już swoją premierę na świecie, jak „Over the Limit”.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Cinemania. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Głównymi partnerami są Kino Luna i Kinoteka.

Ruszamy już 7 czerwca. Do zobaczenia w trampkach!