Przyszli stomatolodzy mają rozmaite możliwości, jeśli chodzi o wybór specjalizacji. Stomatologa zachowawcza, estetyczna, protetyka, chirurgia, no i ortodoncja.

Zawód ortodonta = studia medyczne

Ortodonta rzeczywiście musi najpierw ukończyć pięcioletnie studia stomatologiczne na uniwersytecie lub w akademii medycznej, uzyskując tytuł lekarza dentysty. Potem musi ubiegać się (poprzez stosowne egzaminy kwalifikacyjne) o rozpoczęcie specjalizacji z zakresu ortodoncji w uprawnionym, akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Przez minimum cztery lata realizuje program specjalizacyjny, wykazując się znajomością zagadnień z wiedzy ogólnomedycznej, stomatologicznej i ortodontycznej.

Szkolenia

W czasie szkolenia stomatolog zdobywa umiejętności pozwalające przeprowadzać leczenie, polegające na przemieszczaniu zębów (ortodoncja) oraz stymulowaniu wzrostu i rozwoju kości twarzy (ortopedia szczękowo-twarzowa). Tylko dentysta, który satysfakcjonująco ukończył szkolenie, zdał 3-stopniowy egzamin (testowy, praktyczny i teoretyczny) przed komisją, złożoną z doświadczonych i utytułowanych ortodontów, ma prawo tytułować się specjalistą ortodontą (czy „ortopedą szczękowym” lub po prostu „ortodontą”). Praktykowanie ortodoncji wymaga profesjonalnych umiejętności w projektowaniu (planowaniu), wykonywaniu (zakładaniu) i kontrolowaniu aparatów korygujących – takich jak aparaty stałe i ruchome, służące do tego, aby prawidłowo ustawić zęby i szczęki, a tym samym zmienić położenie warg, policzków i bródki, uzyskując właściwy, estetyczny wygląd twarzy.

Potrzebne cechy
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że stomatolog powinien mieć dużą odporność emocjonalną, cierpliwość, umiejętność postępowania z ludźmi i wczuwania się w sytuację pacjenta.