Dla kogo są to studia? Co was na nich czeka? Mówią studenci z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego:

 

Magda Trela, I rok studiów II stopnia, specjalność „architektura informacji i wiedzy”.

Cztery lata temu szukałam kierunku wszechstronnego, związanego z różnymi dziedzinami nauki. Wybrałam informację naukową i bibliotekoznawstwo. I nie zawiodłam się! Na kierunku są zajęcia związane z informacją i książką w każdej postaci, z psychologią, public relations, historią, komunikacją czy zarządzaniem. Jako studenci będziecie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych i rozwijających zajęciach fakultatywnych oraz praktykach w wielu instytucjach na terenie Polski i Europy.

 

Julia Borowczyk, II rok studiów II stopnia, specjalność „edytorstwo”:

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to kierunek dla osób, które dobrze radzą z szybkim surfowaniem po sieci, odnajdywaniem wszelakich informacji, a jednocześnie lubią czytać i chcieliby pracować w branży wydawniczej. moim zdaniem jednym z trudniejszych przedmiotów na studiach jest psychologia. Warto powtórzyć wiedzę z historii powszechnej i gramatykę języka polskiego, bo ten materiał pojawia się na kilku wykładach i ćwiczeniach. Najciekawsze zajęcia dotyczyły prawa autorskiego, komunikacji społecznej i baz danych UE. Największym pozytywnym zaskoczeniem był fakt, że kierunek nie dotyczy tylko bibliotek, co jest bardzo stereotypowym podejściem do tego tematu.

 

Michał Kozłowski, III rok studiów I stopnia:

Nawet jeśli można podzielić ludzi na umysły ścisłe i humanistyczne, na nasz kierunek mogą aplikować jedni i drudzy. Najważniejsze, aby towarzyszyła im ciekawość, a przyświecała rzetelność, bez względu na to, czy ktoś będzie wolał zajmować się badaniem starych druków, wydawaniem książek czy wizualizacją informacji.

Kierunek jest jednym z realizujących najpełniej postulat interdyscyplinarności, co – dla nas, przyszłych absolwentów – procentuje na rynku pracy. Pod okiem kompetentnych i przyjaznych studentom wykładowców doskonalimy bezcenne umiejętności: jak skutecznie docierać do wiedzy, jak ją krytycznie interpretować i wykorzystywać. Sekretna wskazówka: kluczową, ułatwiającą zaliczenie wielu przedmiotów supermocą jest czytanie ze zrozumieniem.

 

A co mówi wykładowca?

Dr Michał Zając, wykładowca Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo:

Myślę, że oferujemy jedne z najbardziej atrakcyjnych studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Dlaczego? Bo łączą w sobie możliwość zdobycia atrakcyjnego i poszukiwanego zawodu z różnorodnością tematów, zagadnień i wątków: od historii literatury przez biznes wydawniczy po architekturę informacji; od książki dla dzieci przez biblioteki cyfrowe aż do infobrokerstwa. Zapewniamy doskonałe warunki studiowania – laboratoria komputerowe, profesjonalne skanery o wysokiej rozdzielczości, ćwiczeniowe zestawy tabletów, etc. Studenci mają możliwości licznych wyjazdów zagranicznych na praktyki do bibliotek w Londynie, Paryżu, Berlinie lub Budapeszcie. Nasi absolwenci nie szukają długo pracy – chętnie zatrudniają ich firmy infobrokerskie, największe biblioteki publiczne i naukowe, profesjonalnej ośrodki informacji, firmy prawnicze oraz wydawnictwa.

 

Jesteś zainteresowany kierunkiem? W rekrutacji na kierunek liczy się:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka oraz jeden lub dwa przedmioty do wyboru: historia, geografia, wos, informatyka, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, biologia, język polski, chemia, fizyka, język obcy nowożytny.

 

Tu znajdziesz program studiów dla kierunku:

informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na WDIB UW:)

https://www.wdib.uw.edu.pl/