WYDZIAŁ KULTURY FIZYCZNEJ I PROMOCJI ZDROWIA Uniwersytetu Szczecińskiego proponuje studia I stopnia na kierunku diagnostyka sportowa.

W trakcie studiów studenci tego kierunku nabywają kwalifikacji z zakresu szeroko pojętej diagnostyki sportowej oraz kształtują umiejętności pracy z wykorzystaniem nowoczesnych metod badawczych. Jednym z istotnych zagadnień związanych z całym procesem kształcenia jest zdobycie umiejętności analizy i interpretacji danych uzyskiwanych przy użyciu nowoczesnej i specjalistycznej aparatury diagnostycznej.

W czasie studiów będzie możliwość poznania nie tylko zagadnień związanych z praktyczną stron uprawiania sportu, ale także poznania nowoczesnego warsztatu pracy laboratoryjnej obejmującego m.in. badania wykorzystujące techniki biologii molekularnej.

W trakcie całego cyklu kształcenia studenci będą wprowadzani w tajniki treningu funkcjonalnego, poznają najnowsze trendy z zakresu przygotowania motorycznego pod okiem wysokowykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli akademickich, będących jednocześnie praktykującymi trenerami klubów ligowych oraz reprezentacji narodowych, zarówno w sportach zespołowych, jak i indywidualnych.

W planie zajęć:

teoria i metodyka sportów indywidualnych, psychologiczne aspekty sportu, biochemia wysiłku fizycznego z elementami bioenergetyki, metody instrumentalne w diagnostyce sportowej, elementy odnowy biologicznej i współczesnej rehabilitacji w sporcie, podstawy treningu motorycznego w sportach indywidualnych, suplementacja w praktyce sportowej, metody diagnostyki molekularnej w sporcie

A co po studiach?

Absolwenci diagnostyki sportowej będą mogli poszukiwać zatrudniania w klubach sportowych w charakterze konsultanta / specjalisty lub członka sztabu szkoleniowego wspierającego proces treningu sportowego w dyscyplinach zespołowych oraz indywidualnych. Będą również przygotowani do pracy w ośrodkach sportowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych jako specjaliści diagnostyki i kontroli sprawności fizycznej osób w różnym wieku. Uzyskane kompetencje pozwolą na świadczenie usług w zakresie doboru właściwych programów aktywności fizycznej (prozdrowotnej, sportowej, rekreacyjnej), diety oraz ewentualnej suplementacji. Potencjalnymi miejscami pracy dla specjalistów diagnostyki sportowej są także placówki edukacyjne, takie jak Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Centra Kształcenia Sportowego, szkółki sportowe, akademickie lub szkolne klubu sportowe itp. Kompetencje absolwenta pozwolą na podjęcie pracy w laboratoriach naukowych zajmujących się badaniami w obszarze nauk o kulturze fizycznej (ang. Sport Science).